Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Teservisdelar 9612168



*

nr 961 2168


Karin Björquist

(1927-2018), Sverige


Teservisdelar, 6 del. 'Kobolt', Karin Björquist (f. 1927), Gustavsberg 1958-1972


Kondition: tekannan skadad

Karin Björquist, svensk formgivare född 1927, död 2018.

Utrop:

600 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 maj 2015
kl 19:41:15


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/4 15:32:18 1      300 kr
29/4 19:16:47 2      600 kr
4/5 19:33:35 3      450 kr
4/5 19:33:35 2      500 kr (Budbetjänt)
4/5 19:34:00 3      600 kr
4/5 19:34:00 2      600 kr (Budbetjänt)
11/5 18:07:18 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 11 maj

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Läs mer om 50/60-tal

  • Konstnär/Designer

Karin Björquist

Karin Björquist, svensk formgivare född 1927, död 2018.

Läs mer om Karin Björquist
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: karin björquist svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservisdelar
  • 6263 Djupa tallrikar
    Ett par, 1700-tal. Diameter: 23 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:06
  • 6167 Kaffe / tekopp..
    17 delar, Porcelaine de Paris, Limoges
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:00
  • 6340 Kaffegods
    12 delar, Royal Tuscan, England, dekor av ranka, 1..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:52
  • 6014 Kaffekoppar
    + assietter, 12 delar, Royal Copenhagen, Assietter..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:53
  • 5060 Kaffekoppar
    5 delar, Grodblad, Upsala-Ekeby
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:51
  • 6061 Kaffekoppar
    6 st, "Krokus", Esteri Tomula & Peter Winquist, Ar..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:37




Ladda ner broschyr